مقالات

آبیاری قطره ای ثقلی (آبیاری قطره ای بدون پمپ)

معرفی :

آبياری قطره ای ثقلی یه روش جديد آبیاریه كه تو اون به جای تامین فشار با پمپ، انرژی لازم از اختلاف ارتفاع سطح آب در ابتدا و انتهای مزرعه بدست میاد.

مقدار كلی انرژی مورد نياز اين سيستمها بين ۱ تا ۳ متر ارتفاع آبه که با قرار دادن یه مخزن با حجم مناسب روی یک سکو با ارتفاع مناسب قابل تامینه، میگن براي مزارع تا صد هكتارم جواب میده ولی من موافق نیستم. به نظرم این روش مناسب زمین های کوچیکه، من به شخصه باغ ۸ هکتاری پسته که با این روش آبیاری رو میشد رو ارزیابی کردم، نتیجش مطلوب بود. (کشت و صنعت مگسال-قزوین)

اگر منبع اصلي تامين آبمون چاه باشه ميشه از فشار پمپ چاه اين ارتفاع را به راحتی تامین کرد و اگر منبع تامین آبمون آب سطحی باشه باید خط انتقال آب طوری از بالا دست طراحی بشه که این ارتفاع ۲ تا ۳ متری بالای زمین تامین بشه، اینطوری از پمپاژ اضافه جلوگیری میشه.

لوله های مورد استفاده تو این سیستم ها با توجه به فشار كار بسيار پايين شون میتونه کاملا با لوله های مورد استفاده تو آبیاری تحت فشار متفاوت باشه یعنی میشه از لوله هاي با PN كمتر استفاده کرد. استفاده از فيلتر آب و كوددهی مخصوص هم تو این سیستم ها قابل طراحيه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *